V pondělí 10. listopadu 2025 jsme se žáky 7. – 9. ročníku vyjeli na představení Erbenovy Kytice v nastudování Moravského dovadla v Olomouci. Už od rána bylo ve škole poznat, že nebude probíhat běžný školní den. Žáci i učitelé přišli oblečení ve svátečním, jak se sluší a patří.
Sbírku třinácti balad autora Karla Jaromíra Erbena není třeba představovat. Známe ji z našich čítanek. Jen jsme si připomněli v rámci výuky obsahy některých balad, abychom nepátrali během představení jen po ději, ale mohli sledovat představení jako celek – výkony herců, scénu, kostýmy, hudbu, osvětlení. Snad každý z nás zná Polednici, Vodníka, Zlatý kolovrat a další příběhy z Kytice. Některé básně jsme se museli i naučit recitovat. A protože mnozí známe filmové zpracování Kytice, těšili jsme se na srovnání s divadelním provedením. Také nás zajímalo, které z balad v divadle uvidíme.
Balady jsou inspirované lidovou slovesností, jsou zaměřené především k ženským hrdinkám, povětšinou matkám, protože autor sám považoval pouto mezi matkou a dítětem za základní lidský vztah. I proto se herečky, hrdinky jednotlivých příběhů, sešly na jevišti před přestávkou, aby provedly zajímavý rozbor balady Zlatý kolovrat, a to z pohledu současnosti.
Divadelní představení se nám líbilo, po delší době jsme opět měli možnost využít jiné formy učení než klasicky v lavicích.
Mgr. Lenka Brlíková







